Filezilla FTP Kullanımı

Üstte numaralarla belittiğim alanları kısaca numarasına göre anlatayım;


1- Bu alan, server bağlıyken olay akışlarını gösterir.Örneğin uzaktaki sunucuya yolladığınız dosyalar ve sildiğiniz dosyaların durumu burada gösterilir . Bu alan hızlıca akar.

2- Bilgisayarımız sürücü ve dosyalarını ağaç modunda listeler. Burada görülen dosyalarım bizim bilgisayarımızda kayıtlı olan dosyalardır.

3- Burası da bizim bilgisayarımızda bulunan dosyalardır ve sunucuya yollamak istediğimiz tüm şeyleri buradan karşı tarafa yollarız. Bunun için yollamak istediğimiz dosyayı sağ tıklayarak Karşıya Yükle kısmına basmalıyız.

 Böylece dosya,uzaktaki sunucu/hostinge yüklenmiş olur.

4- Uzaktaki server'ın ağaç biçiminde dosyalanmış hali.

5- Server'da yüklü bulunan dosyalar.

Hızlı Bağlanma

Ftp bilgilermizi manuel girerek yada bu bilgileri kaydederek bağlantı kurabiliriz. Önce manuel girme işlemini gösterelim. Bağlantı için "ftp.siteadresi.com","Sunucu adı" ve "şifre" gerekecek.


Yada diğer yöntem olarak site ftp bilgilerimizi kaydedebilir,tekrar tekrar bu bilgileri girmezsiniz.


Çember içine aldığımız alana tıklayın

Bilgilerimizi Kaydederek Girme


Önce 1 numaralı alana basın,2 numaralı yere yazmak istediğiniz site adını yazın . 3 numaralı kısıma sunucu adresi(ftp.siteadresi.com),4 numaralı alana Sunucu Adı ve 5 numaralı alanı şifrenizi yazarak 6 yazan kısımdaki Tamam butonu ile işlemi tamalayın.

Dikkat

3,4 ve 5 numaralı alanlar size hosting fırmanız tarafından verlecek,eğer sunucu kullanıyorsunuz cPanel yada diğer paneller aracılığıyla bir ftp hesabı oluşturabilirsiniz.


Uzaktaki server'ımıza bağlı durumdayız. Bağlantı gerçekleşmemiş olsaydı,sağ taraftaki soayalar listtelenmez ve üst kısımda bağlanamadı uyarısı verirdi.Dosya Aktarma


Yollamak istediğmiz tüm dosyaları seçerek sağ tıklayarak "Karşıya Yükle" butonuyla yada sürüklyerek yüklüyoruz.

Filezilla Dosya Aktarma İşlemimiz Tamamlanmıştır.

Desing By B.KARAKAŞ